Haber

138 Suriyeli kaçak yollardan Türkiye’den Yunanistan’a geçti

Yunan makamları, 138 Suriyelinin Meriç Nehri üzerinden Türkiye’den Yunanistan’a yasadışı yollardan geçtiğini açıkladı. Atina, Türkiye’nin bu geçişlere karşı önlem almadığını iddia ediyor. Yunan Sınır Muhafızları ve kurtarma ekipleri, Türkiye’den aralarında çocukların da bulunduğu 138 kişinin Meriç Nehri üzerinden ülkeye girdiğini bildirdi. Yunan devlet radyosu da göçmen kümesinin polis tarafından Meriç’in Rum tarafında bir adada bulunarak dini bir alana götürüldüğünü bildirdi. Real FM radyosuna konuşan Sınır Muhafızları sözcüsü, kaçak göçmenlerin kendilerini Suriyeli olarak nitelendirdiğini belirtti. Sözcü, kümede 53 çocuk ve 18 yaş altı gencin bulunduğunu belirtirken, Türk makamlarının bu kişilerin yasa dışı yollardan sınırı geçmesini engellemek için hiçbir şey yapmadığını ileri sürdü.

Meriç sınırına 80 kilometre tel örgü

Yunan hükümeti, Türkiye’den kaçak göçmenlerin ülkeye girişini engellemek için bölgede halihazırda 35 kilometre olan tel örgüyü 80 kilometreye çıkarıyor. Yunan makamlarının verdiği resmi verilere göre, Yunan Sınır Muhafızları geçen yıl 256 bin kişinin Meriç üzerinden kaçak geçişini engelledi. İnsan hakları örgütleri ise daha iyi bir yaşam umuduyla Atina’ya gelen göçmenleri yasa dışı uygulamalarla Türkiye’ye dönmeye zorlamış; Avrupa Birliği’ni (AB) buna göz yummakla suçluyor.

Yunan hükümeti ise yasa dışı göçe karşı kendi sınırlarını ve dolayısıyla AB’nin sınırlarını koruduğunu ve olası insan hakları ihlallerinin yetkililer tarafından soruşturulduğunu savunuyor.

dpa/ ET, İngiltere

DW Türkçe’ye VPN ile nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu