Haber

İİT, İsveç ve Danimarka’da Kuran’a yönelik saldırıları görüştü

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 18. Harikulade Dışişleri Bakanları Konseyi, İsveç ve Danimarka’da Kuran’a yönelik saldırıları görüştü. Toplantıda bu saldırılara karşı alınması gereken tedbirler masaya yatırıldı.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 18. Olağanüstü Dışişleri Bakanları Konseyi, İsveç ve Danimarka’da Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırıları görüşmek üzere bugün çevrimiçi olarak toplandı. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın da bir konuşma yaptığı toplantıda, İslamofobi Gözlemevi’nin İKT bünyesindeki kapasitesinin genişletilmesi kararlaştırıldı. Ayrıca üye devletlere, Kuran yakma eylemlerinin gerçekleştiği ülkelerle siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkileri bağlamında olaylara tepkilerini göstermeleri ve istişare için büyükelçilerini geri çekmeyi düşünmeleri çağrısında bulunuldu.

100 bin Kuran-ı Kerim dağıtma projesi

Toplantıda Kuveyt, bedelini ödeyerek İsveç’te yerel dile çevrilmiş 100.000 Kur’an-ı Kerim’i dağıtma projesini duyurdu. Proje, toplantıya katılan ülkeler tarafından memnuniyetle karşılandı. Ayrıca toplantıda, Genel Sekreterlik tarafından İİT’nin mevcut imkanları kullanılarak İslamofobi Özel Temsilcisi atanması gündeme geldi. BM’den İslamofobi ile mücadele için özel bir raportör ataması istendi. Görüşmede konunun takibi için başta Avrupa olmak üzere Batılı ülkeler ve uluslararası kuruluşlarla temasa geçilmesi vurgulandı.

Türkiye, AGİT, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi ve Avrupa Konseyi Irkçılık ve Hoşgörüsüzlüğe Karşı Avrupa Komitesi vb. üyesidir. bu müktesebatı ilerletmek ve İslam karşıtı nefret suçlarının işlendiği ülkelerde uygulanmasını takip etmek – ANKARA

haberbuharkent.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu