Haber

İYİ Parti’den YSK’ya Erdoğan dilekçesi: Adaylığı anayasaya aykırı

ÂLÂ Partisi Genel Sekreteri Uğur Poyraz, Recep Tayyip Erdoğan’ın üçüncü kez cumhurbaşkanlığına adaylığına itiraz etmek için Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) gitti. YSK önünde açıklamalarda bulunan Poyraz, “Umarım ve temenni ederim ki yarın Sayın Erdoğan’ın adı geçici aday listesinde yer almaz. Bu siyasi bir duruş değildir. Bu hukuki bir duruştur.”

Poyraz’ın konuşmasından satır başları şöyle:

YSK TEMSİLCİMİZE BAŞVURU YAPTIK: Yüksek Seçim Kurulu’nun oluşturduğu seçim takvimine göre kesintili Cumhurbaşkanlığı listeleri yarın açıklanacak. Bugün, Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın üçüncü cumhurbaşkanı adayı olarak açıklanmasına ilişkin Anayasa ve Cumhurbaşkanlığı Seçim Kanunu’nun ilgili maddelerini içeren teknik detayları içeren dilekçemizi YSK temsilcimiz Sayın Mustafa Tolga Öztürk’e ilettik. zaman artık mümkün. Anayasamızın yüzbirinci unsuru ve yüzaltıncı maddesine ve mevzuatımızdaki kararlara göre üçüncü aday olamayacağı yönündeki hukuki görüşümüzü ve hukuki itirazımızı YSK temsilcimize ilettik. ÂLÂ Partisi olarak hem siyasetimizin hem de vatana hizmetimizin temelini hukuk, demokrasi ve adalet unsurları üzerine inşa ettik. Bugün gelişigüzel bir muhalif duruş, muhaliflik duygusuyla hareket etmiyoruz. Hepimizin tabi olduğu anayasa ve ilgili mevzuat gereği bu uygulamayı yapıyoruz.

ANAYASA’DA ÇOK AÇIK BİR ŞEKİLDE İFADE EDİLMİŞTİR: Bugün sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın içinde bulunduğumuz dönemi ikinci dönem olarak ilan etmesi yanında, iki bin on yedi yılında yapılan referandumda anayasa değişikliğinde anayasa yapma konumunda olan iktidar ve hazırlayan hükûmet. bununla ilgili metinler, hükümetin dikkatini unutmuş veya kaçırmış, bu da bunu popüler oyuna götürmüştür. ihtimal yok Biliyorsunuz bu vesileyle Cumhurbaşkanı en fazla iki defa seçilebilir. Dolayısıyla Sayın Erdoğan’ın 2014’te ilk, 2018’de ise ikinci kez Cumhurbaşkanı seçildiğini şu anda hepimiz biliyoruz. üçüncü kez aday. Bu, Anayasa’da çok açık bir şekilde belirtilmiştir.

ERDOĞAN’IN İSMİ LİSTEDE OLMAZ UMUTLUYUM: YSK tabii ki Anayasa’ya ve yasalara biat etmiş üyelerden oluşuyor. Umuyorum ve diliyorum ki yarın Sayın Erdoğan’ın adı geçici aday listesinde yer almaz. Bu siyasi bir durum değil. Bu hukuki bir durumdur. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak hepimizin tabi olduğu Anayasa’ya saygımızdır. Sayın Cumhurbaşkanımız bu çizgiyi siyasette hepimize bir slogan haline getirmiştir. Onun için YSK’ya bu başvuruyu yapıyoruz.” (HABER MERKEZİ)

haberihsaniye.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu