Ekonomi

Kripto düzenlemesi Türkiye’nin kripto pazarını büyütecek

Şimşek’in regülasyonlara ilişkin açıklamaları, son dönemde artan kara para aklama suçlamalarıyla birleşince, kriptoda regülasyon tartışmaları yeniden gündeme geldi. Küresel kripto para borsası Gate.io’nun Küresel Büyüme Müdürü Kafkas Sönmez, bahisle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’de kripto varlıklara ilişkin yasal düzenleme çalışmalarının 2021 yılına kadar uzandığını kaydeden Kafkas Sönmez, “Finansal otoritelerin önünde yepyeni bir varlık sınıfı ve ekonomik alaka biçimi var.

Blockchain teknolojisi çok hızlı gelişiyor ve kapsamı Bitcoin ticaretinin ötesine geçmiş durumda. Tüm paydaşların haklarına saygılı, sıfırdan bir yasa tasarısı hazırlamak zaman alıyor. Örneğin Avrupa, bölge çapında bir düzenleme olan MiCA üzerinde yıllardır çalışıyor. “Küresel bir kripto para borsası olarak Türkiye’nin proaktif tutumundan ve bu sürecin sona erdiğinden umutluyuz” dedi.

Rekabeti teşvik edecek

Chainalytics tarafından yayınlanan Küresel Kripto Benimseme raporunda 12. sırada yer alan Türkiye, ham kripto işlem hacmi açısından dünya çapında dördüncü sırada yer aldı. Türkiye’nin kripto potansiyeli açısından Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi’nin en değerli ülkelerinden biri olarak kabul edildiğini belirten Kafkas Sönmez, “Yerel oyuncuların küresel rakiplerle rekabeti sonuçta kullanıcı deneyimine ve ülke ekonomisine fayda sağlayacaktır. “Rekabet teşvik edildikçe Türkiye’deki kripto pazarı da büyüyecek” dedi.

pervari-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu