Ekonomi

Sivas’ın Tescilli Doğal Kaynak Tuzu Fadlum Tuzunun Veriminde Düşüş

Sivas’ın tescilli doğal kaynak tuzu olan Fadlum tuzunun veriminde düşüş bekleniyor. 2023 yılının ilk yarısının yağışlı geçmesi nedeniyle tuz üretim sezonunun kısaldığını söyleyen üreticiler, yıllık 1.500 ton olan üretim kapasitesinin bu yıl bin tona düşmesini bekliyor.

Sivas’ta yerin 7 metre altından çıkarılan tuzlu kaynak suyundan üretilen Fadlum Tuzunun rekoltesinin bu yıl azalması bekleniyor. Yer altından yapılan tuz havuzlarına dökülen tuzlu su, hava ısındıkça suyu buharlaştırarak tuza dönüşüyor.

84 mineral içeren doğal kaynak tuzu tamamen doğal sistemlerle oluşturulmuştur. Ülke genelinde şiddetli yağışlardan etkilenen tuz üreticileri bu yıl verimde düşüş bekliyor.

“4 aylık bir üretim sezonumuz var”

İşletmeci Yunus Yılmaz, geleneksel sistemlerle doğal tuz ürettiklerini belirterek, “Sivas ve çevresinde Fadlum Tuzu olarak biliniyor. Burası 150 yıldır üretim yapan bir yer. Daha önce devlete aitti. 2000 yılında özelleştirildi satın aldık.Yazın çıkıyor.4 aylık üretim süremiz var.Kalan aylarda bakım ve tadilat yapılıyor.11.aya kadar üretiyoruz.Sonrasında tuzlu suyu ihtiyaca göre depoluyoruz. Havuzlar mayıs ve haziran aylarında temizleniyor. Temizliğin ardından stokta biriken tuzlu suyu havuzlara bırakıyoruz. Güneş sayesinde buharlaştığı için doğal. Tuz alıyoruz” dedi.

“Tamamen doğal formüllerle olur”

Tuz oluşumuna müdahale etmediklerini belirten Yılmaz, “Tamamen doğal tekniklerle oluyor. Sıradan yer altı tatlı suları kaya tuzuna maruz kalıyor. Kaya tuzu eriyip tuzlu su olarak yüzeye çıkıyor. Tuzlu suyu bırakıyoruz. Yazın havuzlara giriyoruz. Güneş sayesinde tuz buharlaşarak oluşuyor. “Ekipmanlarımızla dışarı çıkmasını sağlıyoruz. Biz sadece oluşumuna yön veriyoruz. 2-3 gün kurutuyoruz sonra paketliyoruz.”

“Hedefimiz bin ton civarında”

Yağışların üretimi olumsuz etkilediğini ifade eden Yunus Yılmaz, şu ifadeleri kullandı:

“Tuza su ekleyince eriyor. Yağmur yağınca tuzluluğu azalıyor, buharlaşması gecikiyor. Gecikince üretim süremiz kısalıyor. Bu sene geç başladık. Şu an yaparız diye düşünüyoruz. Arayı kapat, hava güzel. Eskiden normal şartlarda 1.500 tona kadar çıkardık. Bu yıl yağmurlar çok yağınca ve vade kısalınca hedefimiz bin ton civarında.” – SİVAS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu