Haber

TCG Anadolu gemisine tatil ziyareti: ‘Göremezsem yine gelirim’

Silahlı insansız hava aracı (SİHA) TCG Anadolu gemisini görmek isteyen binlerce ziyaretçi sabahın erken saatlerinde Sarayburnu Limanı’na ulaştı. İstanbul’un farklı semtlerinden toplu taşıma araçları ile gelen ziyaretçiler Eminönü ve Ahırkapı’dan Sarayburnu Limanı’na yanaştı.

TCG Anadolu gemisini ziyarete açıldığı 17 Nisan’dan bu yana 60 binden fazla kişi ziyaret etti. 23 Nisan’a kadar ziyarete açık olan gemiyi görmeye gelenler, 1500 metrelik kuyruk oluşturdu.

Saatlerce bekledikten sonra ziyaretçiler 150’şer kişilik gruplar halinde ilk güvenlik noktasından içeri alındı. İçeriden geçen ziyaretçiler iki farklı arama noktasından geçirildi.

Her noktada misyoner askerler tarafından karşılanan ziyaretçiler, görevli askerlerin rehberliğinde gemiyi dolaştılar. Ziyaretçiler önce zemin katta yer alan tankları, iniş ve kara araçlarını gezdikten sonra güvertede uçakları inceledi.

“TÜFEĞİMİZ YOKTU”

Sultangazi’den Ekrem Çiçek de saatlerce sırada bekleyenlerden biri. Sırasının kendisine gelmediğini düşünen Çiçek, TCG Anadolu gemisini ziyaret etmeden ayrıldı. “Gemiyi görünce tüylerim diken diken oldu” diyen Çiçek, “Ülkenin savunma sistemi ne kadar güçlüyse, insanda o kadar gururlu ve güçlü hissediyor. 1981’de İstanbul’a geldiğimizde ne gördük? Bizde yoktu.” Tüfek Tüfek bile yapamadık Kim yaparsa gurur duyar İçini görmeden heyecanlanıyorum içini görmek için can atıyorum Sıra çok kuyruk belki beş kilometrelik bir kuyruk Şimdi gideyim, yarın 05:00’te kalkıp gelirim, belki görebilirim.”

Bağcılar’a gelen Yücel Fazilet, yaklaşık 5 saattir sıra beklediğini söyledi. Fazilet, “İçeriyi görmek istiyorum ama zor. Bu gemi bir gurur kaynağı. Allah devamını dilerim. Böyle şeyler yapmak çok güzel.”

‘PENSE SONU SEFA’

Dört saattir sırada bekleyen Okmeydanı’ndan bir başka ziyaretçi ise, “Devletimin yaptığı bir şey gurur verici. Gördüğünüz tüm insanlar bu sırayı bekliyor. Nasıl ki ızdırabın sonu zevk ise, devletimiz de bu gemi ile sevince erecektir diye düşünüyorum.”

‘PROBLEM YAPAMAM’

Uzun saatler bekledikten sonra gemiyi görenlerden Hatice Ocaklı, “Gurur kaynağımız. Gurur duyuyoruz. 11 katlı asansörlü hastanesi var. Kızıl Elma’yı gördük. Ameliyathaneleri var. Ne kadar çok söylersem o kadar az. telaffuz edemiyorum”

‘MAKYAJ GİBİ DEĞİLDİ’

Kendisini ‘şanslı’ hissettiğini söyleyen Mehmet isimli bir ziyaretçi, uzun süre bekledikten sonra geminin içini görünce, “11 kat çıktık. Kızıl Elma var, SİHA var. Helikopterler var. Her şey var. Gurur duyduk. Televizyonda maket gösteriyorlardı ama makete benzemiyordu.”

20 dakikalık bir yürüyüşün ardından Sahil Güvenlik Şeridi’nde Sarayburnu’ndan Ahırkapı Feneri’ne kadar uzanan 1,5 kilometrelik kuyruğun sonuna geldik. Sonunda bir ziyaretçi, “Bekleyeceğim. çok merak ediyorum görmem gerek Göremezsem yarın tekrar geleceğim” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu