Ekonomi

Worldcoin’in Nairobi birimi Kenya polisi tarafından basıldı

Kenya polisi Cumartesi günü Nairobi kimlik birimi ve kripto protokolü Worldcoin’e baskın düzenledi. Yerel haber kaynaklarına göre, grup belgelere ve makinelere el koydu.

OpenAI’nin CEO’su Sam Altmankurucu ortağıdır dünya parası kullanıcıların kimliğini doğrulamak için iris taramalarını kullanır. Temmuz ayında piyasaya sürülen protokolün tokenlarına sahip olmak isteyenler taramadan geçerek airdrop sahibi olabiliyor.

Medya kuruluşu Kahawatungu, “Polis Cumartesi günü arama emriyle Mombasa Yolu üzerindeki ofise girdi ve makineleri aldı ve oradan ayrıldı. Yetkililer bu makinelerin veri depoladığını düşünüyor.”bir açıklama yaptı.

Raid’in Bilgi Savunma Kurulu (ODPC) Üyesi Kusursuz KassaitKomite temsilcisi CoinDesk’e böyle bir operasyondan haberdar olmadıklarını söyledi.

Geçen hafta ülkenin İçişleri Bakanlığı, dijital ekonomi bakanı Eliud Owalo ODPC’nin Nisan ayından beri Worldcoin’i incelediğini ve protokol faaliyetlerinin veri savunma hükümlerine uygun olduğu sonucuna vardığını söylemesine rağmen projeyi askıya aldı. Haftanın ilerleyen saatlerinde ODPC, proje için “düzenleyici kaygıları” olduğunu bildirdi. İngiltere, Fransa ve Almanya’daki yetkililer de şu anda projeyi inceliyor.

Pazartesi günü yayınlanan raporlara göre Kassait, Worldcoin’in ana şirketi Tools for Humanity’nin kayıt sırasında gerçek niyetini açıklamadığına inanıyor.

CoinDesk’in yorum talebine yanıt vermeyen Worldcoin’in WLD tokeni, 24 saattir herhangi bir değişiklik göstermeden 2,07 dolardan işlem görmeye devam ediyor.

Bu yazı ilk olarak CoinDesk Türkiye’de yayınlanmıştır.

osmaneli-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu