Haber

Kavurucu Sıcaklarda Elektrik Tüketimi Rekoru

Kavurucu sıcaklar tüm ülkeyi etkisi altına almaya devam ederken, 17 Temmuz Pazartesi günü AEDAŞ tarihinde görülmemiş bir tüketim rekoru yaşandı. Antalya, Burdur ve Isparta’da günlük tüketim 52 milyon kWh’i aştı. AEDAŞ, artan enerji talebine cevap verebilmek için sahadaki ekip sayısını maksimuma çıkardı.

Dünyanın geleceğini tehdit eden iklim krizi, ekstrem hava olaylarının çok daha sık meydana gelmesine neden oluyor. Son bir haftadır Türkiye’yi etkisi altına alan kavurucu sıcaklar elektrikte rekor tüketimi beraberinde getirdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ’nin (AEDAŞ) elektrik dağıtım hizmeti verdiği Antalya, Burdur ve Isparta’da hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 5 ila 8 derece üzerine çıkmasıyla birlikte elektrik tüketimi de artıyor. Bölgede klima kullanımındaki artışın etkisi daha önce hiç görülmedi. seviyelere ulaştı.

“17 Temmuz’da bölge tarihinde görülmemiş bir tüketim yaşandı”

Türkiye’nin turizm başkenti Antalya, Burdur ve Isparta’da 11-17 Temmuz ortasında toplam elektrik tüketimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artarak 329,7 milyon kWh’e ulaştı. Bu tarihler arasında her gün yeni bir rekor kırılırken, 17 Temmuz Pazartesi günü bölgede benzeri görülmemiş bir tüketim rakamına ulaşıldı. 17 Temmuz’da elektrik tüketimi bir önceki yılın aynı gününe göre %29 artarak 52 milyon kWh’i aştı.

“AEDAŞ sahadaki ekip sayısını artırdı”

AEDAŞ Manavgat Bölge Müdürü Düzgün Dolu, geniş bir coğrafyada hizmet verdiklerini belirterek, “Genel Müdürlükten alınan hava tahminlerini yapan gruplarımızın uyarıları ile artan elektrik talebine en iyi şekilde cevap vermeye çalışıyoruz. Meteoroloji pahalı.Mesai saatlerini düzenleyerek sahadaki grup sayısını en üst seviyeye çıkardık.Tüketim sayısındaki bu artış elektrik şebekesindeki yükü de arttırdı.Yüksek yük nedeniyle bazı bölgelerde sıkıntı yaşanabilir. Zaman zaman arızalar oluyor ama sahadaki gruplarımız en kısa sürede müdahale ederek bölgenin tekrar enerjilenmesini sağlıyor. – ANTALYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu